Race Results

Event: 2005 Labour Day Classic

Date: September 4, 2005

Location : Prince George


17 Mile Run

03 17 Mile Masters Female

Rank Name Club

Time

1 Laurie Hill 02:05:26
2 Karen Wells 02:05:26
3 Nancy Pilon 02:16:54
4 Darcy Rihtamo 02:41:51
5 Wendy Fiala 02:41:54
6 Suzanne Bolin 02:46:40
Suzette Narbonne

02 17 Mile Open Female

Rank Name Club

Time

1 Anita Bush 02:15:47
2 Veronica McIlvenna 02:22:38
3 Meaghan Relkie 02:41:09
4 Coralie Wilkinson 02:41:51

10 17 Mile Grandmasters Male

Rank Name Club

Time

1 Neil Barber 02:42:56
Jack Miller DNS

06 17 Mile Junior Male

Rank Name Club

Time

1 Joe Syme 02:23:55

08 17 Mile Masters Male

Rank Name Club

Time

1 Brian Nemethy Road Runners 01:43:59
2 Yvon Allen 01:56:31
3 Tim Nevison 01:56:55
4 Dennis Straussfogel 01:58:25
5 Fergus McNab 02:07:55
6 Steve Merrick 02:15:55
7 Bob Lane 02:17:22
8 Scott Yule 02:22:02
9 Preet Sandhu 02:29:05
10 Jeff Russ 02:34:59

09 17 Mile Masters 2 Male

Rank Name Club

Time

1 Eric Kesteloot 01:54:49
2 Joe Kelly Road Runners 01:55:07
3 Siegfried Hemmerich Road Runners 02:17:02
4 Robb Anderson 02:19:11
5 Bob Allen 02:19:21
6 Dennis Matson 02:24:13
Richard Stewart Road Runners DNS

07 17 Mile Open Male

Rank Name Club

Time

1 William Owen Road Runners 01:55:16
2 Stephen Matyas Road Runners 01:57:37
3 Paul Robilliard 02:00:15
4 Mitch Davy 02:09:05
5 Jarret Hann 02:22:22
6 Craig Learning 02:22:22
John Currie DNF
Chris Raymond DNS

8.5 Mile Run

01 8.5 Mile Bantam Female

Rank Name Club

Time

1 Talisa Dennis 01:06:44
2 Kristen Loseth 01:17:33
3 Gracey Syme 01:29:28

06 8.5 Mile Grandmasters Femal

Rank Name Club

Time

1 Jo-Ann Tolsdorf 01:24:45
2 Ellen Norman 01:27:56

02 8.5 Mile Junior Female

Rank Name Club

Time

1 Shauna Mason 01:28:28

04 8.5 Mile Masters Female

Rank Name Club

Time

1 Wanda Nemethy Road Runners 00:59:46
2 Laurie Hannon 01:08:33
3 Lenore Dugas 01:11:20
4 Cheryl Nguyen 01:12:42
5 Aline Strasdin 01:13:19
6 Susan Davies 01:13:23
7 Kathie Scouten 01:13:40
8 Janice Reynolds 01:15:44
9 Karolyn Hines 01:19:38
10 Monica Schimanke 01:21:43
11 Jackie Stokes 01:22:45
12 Corina VanCaeseele 01:23:26
13 Ingrid Attree 01:26:03
14 Deborah Armstrong-Borisenkof 01:28:27
15 Mary Reyers 01:32:15
16 Kirsten Cannatella 01:33:58
17 Margit Strobl 01:36:15
Sandra Huggett DNS

05 8.5 Mile Masters 2 Female

Rank Name Club

Time

1 Judy Kopp 01:06:13
2 Sally Johnston 01:10:33
3 Annette Gamache 01:14:07
4 Finola Gallagher 01:20:38
5 Shelly Major 01:22:11
6 Sue Springer 01:23:09
7 Yvonne Hemmerich Road Runners 01:25:54

03 8.5 Mile Open Female

Rank Name Club

Time

1 Tuppy Hoehn 00:56:44
2 Erin Doyle 00:58:10
3 Jacqui Benson 00:58:29
4 Paige Howat 01:00:34
5 Stefanie Verhoeven 01:02:02
6 Denise Hale 01:05:31
7 Angela Troschke 01:06:30
8 Dana Chandler 01:08:40
9 Natalie Koenig 01:08:51
10 Andrea Brutenic 01:10:20
11 Tonja Skead 01:10:55
12 Nicole Rishaug 01:12:21
13 Patricia Caron 01:13:09
14 Andrea Davy 01:14:02
15 Jennifer Thibault 01:14:46
16 Wendy King 01:15:53
17 Jennifer Daley 01:15:54
18 Brenda Payne 01:16:49
19 Kelly Stevet 01:18:03
20 Nicki Kronebrusch 01:20:29
21 Laurie Bryce 01:20:34
22 Marie Fanshaw 01:20:48
23 Meggan Vickerd 01:21:16
24 Paula Manning 01:21:21
25 Crystal Douglas 01:21:59
26 Miranda Currie 01:22:00
27 Marla Lewis 01:24:12
28 Cherie Allen 01:24:13
29 Laila Caldek 01:24:27
30 Diane Bilodeau 01:25:05
31 Sorine Winther 01:25:49
32 Carole Ardell 01:25:51
33 Jennifer Wessner 01:25:52
34 Zandra Ross 01:25:55
35 Christine Cote 01:28:59
36 Harmony Watts Road Runners 01:29:01
37 Sasha Landskron 01:29:36
38 Juniper Gorden 01:29:37
39 Janet Gardiner 01:34:39
40 Mira Perkovic 01:36:16
41 Raelene Stevenson 01:41:04
Kyla Bertschi DNS
Janice Karpes DNS
Janet LeFresne DNS

07 8.5 Mile Bantam Male

Rank Name Club

Time

1 Kenny Hubner 01:19:15
2 Tristan Netrefa 01:48:57

12 8.5 Mile Grandmasters Male

Rank Name Club

Time

1 Mike Warr Road Runners 00:59:39
2 Erwin Vogt 01:03:17
3 William Stewart 01:10:54
4 Evert Bjorklund 01:27:54
5 Gene Bricker 01:28:58

08 8.5 Mile Junior Male

Rank Name Club

Time

1 David Wijcik 00:51:10
2 Nicholas Bartell 00:51:23
3 Ross Wiens 00:54:20
4 Nicholas VanCaeseele 01:01:15
5 Grant Peters 01:04:58
6 Richard Kyprys 01:13:30
7 Lee Jenstad 01:14:45
8 Cory Sargeant 01:22:09
9 Christian Zille 01:34:36

10 8.5 Mile Masters Male

Rank Name Club

Time

1 Rob Hardy Road Runners 00:48:33
2 Brian Martinson 00:52:39
3 Rod Low 00:53:46
4 Jerry Prentice 01:10:39
5 Alan Huggett 01:13:35
6 Blake Reynolds 01:14:24
7 Wayne Yule 01:14:55
8 Duke Nguyen 01:14:58
9 Richard Laube 01:15:03
10 Michael Leisinger Road Runners 01:15:17
11 Kris Dittman 01:18:19
12 Clarence Willson 01:20:28
13 Murray Zackowski 01:20:42
Richard Van Erp Road Runners DNS
Doug Konig DNS

11 8.5 Mile Masters 2 Male

Rank Name Club

Time

1 Ed Ansems 00:55:38
2 Joe Heath 00:55:52
3 Bob Loseth 01:00:19
4 Bob Pegues 01:02:11
5 Kelly Sharp Road Runners 01:03:50
6 Al Patey 01:11:04
7 Kevin Brown 01:11:22
8 Bryan Tuson Road Runners 01:11:54
9 David Godfrey 01:14:11
10 Mike Dennis 01:14:37

09 8.5 Mile Open Male

Rank Name Club

Time

1 Shane Bilodeau 00:46:29
2 Colin Bullock 00:49:37
3 Cory Watts Road Runners 00:51:20
4 Kevin Greenfield Road Runners 00:52:20
5 Barry Nakahara 00:55:52
6 Daryl Carter 00:57:48
7 Shayne Hoehn 00:57:59
8 Jamie Liddicoat 00:58:02
9 Jeff Hnybida 00:58:51
10 Stephane Caron 01:05:51
11 Todd Learning 01:07:29
12 Ivan Trofimoff 01:09:21
Kai Eokens DNS
Marty Loring DNS

8.5 Mile Walk

02 8.5 Mile Walk Female

Rank Name Club

Time

1 Mary Jo Thibodeau Road Runners 01:46:19
2 Helen Matson 01:53:42
3 Julie Skead 01:56:34

01 8.5 Mile Walk Male

Rank Name Club

Time

1 Tony Prazma Road Runners 01:27:22
2 Ray Lougheed 01:33:23
3 Keith Taylor Road Runners 01:41:32
4 Jerry Prazma 01:42:47
5 Paul Thibodeau 01:48:27
6 Norm Lee 01:48:52
7 Oliver Hui Road Runners 01:50:56

8.5 Mile Parent with Stroller

03 8.5 Mile Parent w Stroller

Rank Name Club

Time

1 Rachelle Viray 01:09:31
2 Karin Schmiot 01:23:19

8.5 Mile Relay

02 8.5 Mile Relay Family

Rank Name Club

Time

1 relay team Those Sargeant Girls 01:12:33
2 relay team Team Yule 01:26:26

03 8.5 Mile Relay Open

Rank Name Club

Time

1 relay team The Uncatchables 00:59:21
2 relay team Ten & Under 01:09:28
3 relay team 2 Sheila's & a Jane 01:15:25
4 relay team Engen Ensemble 01:21:42
5 relay team Half Fast Runners 01:28:31
6 relay team The Late Bloomers 01:35:54
7 relay team Newbees 01:36:21

8.5 Mile Wheelchair

01 8.5 Mile Wheelchair Female

Rank Name Club

Time

1 Georgina Syme 01:45:07

Race Results by Race Wizardİ Software